چه داروهایی باعث افزایش ضربان قلب خواهند شد؟

چه داروهایی باعث افزایش ضربان قلب خواهند شد؟

خوب است بدانید که برخی داروها قادر می باشند تا بر سیگنال های الکتریکی قلب اثر بگذارند و باعث افزایش ضربان قلب شوند. در پزشکی به افزایش ضربان قلب سریع تاکی کاردی می گویند.

در صورتی که به علت استفاده از دارو ضربان قلب شما زیاد شود، علائم زیر را احساس خواهید کرد:

  • سبکی سر یا سرگیجه
  • تنگی نفس
  • درد قفسه سینه
  • تپش قلب

در صورتی که در کنار این علائم شرایط زیر را هم دارید می بایست تا با ۱۱۵ تماس بگیرید:

  • نفس کشیدن به سختی
  • درد قفسه سینه بیش از چند دقیقه

داروهای مختص به بیماری آسم

خیلی از داروهای آسم موجب افزایش ضربان قلب خواهند شد. از میان این دارو ها می توان به کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، آلبوترول، آگونیست های بتا-۲ طولانی اثر استنشاقی، اصلاح کننده های لکوترین و متیل گزانتین های خوراکی اشاره کرد.

دارو های آنتی بیوتیک

آزیترومایسین یا زیتروماکس آنتی بیوتیکی می باشد که شاید باعث افزایش ضربان قلب شما شود. دیگر آنتی بیوتیک ها نظیر لووفلوکساسین، آموکسی سیلین و سیپروفلوکساسین هم می توانند ضربان قلب را تغییر دهند. اگر بیماری قلبی دارید این علائم تشدید خواهن شد.

داروهای مختص به سرفه، سرماخوردگی و آلرژی

خیلی از داروهای ضد احتقان بدون نسخه دارای پسودوافدرین یا فنیل افرین می باشند. این مواد می توانند موجب تپش قلب یا افزایش فشار خون شوند.

داروی مختص به تیروئید

در صورتی که کم کاری تیروئید دارید و یک هورمون به درستی در بدن شما تولید نمی شود، احتمالا می بایست دارویی به نام لووتیروکسین (لووتروئید، لووکسیل، سینتروید) را برای جایگزینی آن هورمون استفاده کنید. این دارد موجب افزایش ضربان قلب خواهد شد.

داروهای ضد افسردگی

بعضی از داروهای مختص به درمان افسردگی باعث افزایش ضربان قلب خواهند شد. این موارد شامل مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs) نظیر دسوونلافاکسین، دولوکستین و ونلافاکسین و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نظیر آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دزیپرامین و …. می باشند..

داروهای گیاهی

بعضی از مکمل ها می توانند باعث افزایش ضربان قلب شوند و یا ضربان قلب نامنظم را تحریک نمایند. برای نمونه سنبل الطیب، زالزالک، جینسینگ و افدرا این چنین می باشند.

کارهای لازم در صورت افزایش ضربان قلب

اگر افزایش ضربان قلب احساس کردید با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که این وضعیت علت دارویی داشته باشد پزشک باید تغییراتی ایجاد کند که در ادامه بیان خواهیم کرد:

  • دوز مصرفی شما را عوض کند.
  • داروی دیگری تجویز کند.
  • چگونگی مصرف داروهای شما را تغییر دهد. برای نمونه در صورتی که دارو را به جای خوردن قرص یا مایع، تنفس کنید، احتمالا عوارض جانبی کمتری خواهد داشت.
  • پزشک می تواند داروهای بدون نسخه که کم تر موجب ضربان قلب شدید خواهند شد را به شما معرفی کند.

در صورت داشتن مشکل قلبی پیش از خوردن هر گونه داروی نسخه ای یا بدون نسخه، به متخصص قلب و عروق خود بگویید و با او در میان بگذارید. بعضی از داروها و مکمل ها قادر می باشند تا به تنهایی یا هنگامی که آن ها را با دیگر داروها می خورید، عوارض بدی ایجاد کنند.

امتیاز این مقاله

ارسال دیدگاه