6 نکته برای جلوگیری از خراب شدن کابل های شارژ

6 نکته برای جلوگیری از خراب شدن کابل های شارژ

کابل شارژها نسبتاً ارزان قیمت هستند و در صورت گم شدن، دزدیده شدن یا خراب شدن آن ها به راحتی می توان آنها را تعویض کرد. بیشتر کاربران تجربه خراب شدن کابل شارژ را داشته اند. درست است اگر خرید شارژر سامسونگ را از مرکز باتری انجام داده باشید احتمال خراب شدن آن پایین است، اما شما نمی توانید از بعضی اتفاق ها مانند جویدن کابل توسط حیوان خانگی جلوگیری کنید. اگر کابل شارژ شما خراب شود (مثلاً زمانی که باید تلفن خود را شارژ کنید یا یک فایل مهم از رایانه شخصی خود به تلفن خود ارسال کنید) می تواند آزار دهنده باشد.

کابل‌ها می‌توانند شیک باشند و زمانی که به تازگی خریداری می‌شوند بادوام به نظر می‌رسند، اما همانطور که از آنها استفاده می‌کنید، تقریباً به نظر می‌رسد که آنها طوری طراحی شده‌اند که در نهایت شکسته شوند. بنابراین مجبور می شوید اقدام به خرید کابل‌های جدید کنید. اگر از شکستن مداوم کابل های خود خسته شده اید، نکات ذکر شده در زیر را در مورد چگونگی جلوگیری از تکرار چنین مواردی در آینده بررسی کنید. از سوی دیگر، اگر هرگز کابل USB شارژر موبایل شما خراب نشده، این نکات را برای شما مفید خواهد بود.

1. کابل ها را با احتیاط جدا کنید

یکی از شایع ترین دلایل خراب شدن کابل، جدا کردن نادرست از رایانه و آداپتورهای برق است. هنگام برداشتن کابل، نباید نقطه وسط سیم را بکشید. در عوض، کابل را در انتهایی که به دستگاهی که از آن جدا می‌کنید متصل می‌شود، بکشید. بیرون کشیدن نادرست کابل از گوشی شما باعث می شود که آنها به سرعت پاره شوند.

2. از خم شدن و تا کردن مکرر خودداری کنید

باید تا حد امکان سعی کنید از خم شدن کابل های خود جلوگیری کنید. وقتی کابل های خود را بیش از حد خم می کنید و این کار را خیلی محکم انجام می دهید، به تدریج طول عمر کابل را کاهش می دهید. خم شدن بیش از حد کابل ها اغلب به آنها در نقطه اتصال کابل به دوشاخه آسیب می رساند و سیم های داخلی کابل را می شکند و متعاقباً آن را خراب می کند.

اگر نیاز به سیم پیچی کابل های خود دارید، مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام می دهید و از سیم پیچی آن در نقطه اتصال به دوشاخه خودداری کنید. علاوه بر این، از استفاده از کابل‌های خود در مکان‌ها و موقعیت‌هایی (مثلاً روی تخت) که باعث می‌شود آنها را بی‌مورد خم کنید، خودداری کنید.

3. از محافظ کابل استفاده کنید

محافظ کابل لوازم جانبی است که با محافظت از آنها در نقطه آسیب پذیر یعنی نقطه اتصال کابل شما به دوشاخه از شکستگی و آسیب دیدن کابل جلوگیری می کند. محافظ کابل معمولاً از لاستیک یا هر ماده قابل انعطافی که قادر به تحمل فشار است ساخته می شود. اگر نمی توانید از خم شدن و پیچیدن کابل خود جلوگیری کنید، باید روی محافظ کابل سرمایه گذاری کنید. امروزه این محافظ ها برای شارژر موبایل زیاد استفاده می شود.

4. از فنر خودکار استفاده کنید!

یک فنر را به یک (یا هر دو سر) کابل USB خود وصل کنید. می توانید از فنر خودکار یا هر فنری که متناسب با عرض کابل شما باشد استفاده کنید. به سادگی فنر را در اطراف کابل خود بچرخانید تا هر زمان که آن را تا کنید یا خم می کنید، از شکستن یا فرسودگی آن محافظت کنید.

از طرف دیگر، به جای استفاده از فنرهای قلم، می توانید با کاموا دو سر کابل را ببافید.

5. تا حد امکان از شارژر وایرلس استفاده کنید

درست است که شارژ گوشی با شارژر سیمی سریعتر انجام می گیرد اما اگر عجله ای ندارید از شارژر وایرلس سامسونگ و یا هر برند دیگری استفاده کنید. امروزه اکثر گوشی ها از شارژ وایرلس پشتیبانی می کنند، پس از این فرصت استفاده کنید و گوشی خود را با شارژر وایرلس شارژ کنید.

5. از استفاده از دستگاه خود در هنگام شارژ خودداری کنید

استفاده از گوشی هوشمند در هنگام شارژ کردن، اثرات منفی متعددی دارد که یکی از آنها آسیب کابل در نتیجه چرخش مداوم، خم شدن، کشیدن و تکان دادن آن است.

علاوه بر شکستن کابل، کشیدن بیش از حد کابل در هنگام شارژ نیز می تواند جریان برق را مختل کند، به کانکتور آسیب برساند و متعاقباً منجر به اتصال نامناسب شود. برای جلوگیری از این امر، از استفاده از گوشی هوشمند خود در هنگام شارژ آن خودداری کنید.

کلام آخر

6 مورد بالا حتما به شما برای حفاظت بیشتر از کابل شارژ کمک می کند. اما ممکن است برای شما پیش بیاید که سیم شارژ شما خراب شود. در این صورت باید به دنبال خرید سیم شارژ باشید. مرکز باتری یکی از بهترین فروشگاه های اینترنتی برای خرید سیم شارژ آیفون، سامسونگ، شیائومی و … است. برای خرید به آدرس https://batterys.org/product-category/cable-charge/ مراجعه فرمایید

امتیاز این مقاله

ارسال دیدگاه