اجرای عایق الاستومری کاری لوله های موتورخانه

اجرای عایق الاستومری کاری لوله های موتورخانه

استفاده از عایق الاستومری در لوله های موتورخانه باید به شرایط نصب و راه اندازی آن ها توجه ویژه ای داشته باشید. این لوله ها در سرتاسر ساختمان به کار می روند و در معرض آسیب های گوناگونی هستند. برای حفاظت از آن ها توجه به عایق کاری لوله ها اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورت بی توجهی به عایق کاری لوله ها مصرف انرژی در ساختمان به شدت افزایش پیدا می کند و همچنین هزینه قبض ساختمان بیشتر خواهد شد.

اهمیت عایق الاستومری لوله های موتورخانه

اجرای عایق الاستومری در موتورخانه مزایای زیادی دارد. برای استفاده از این قابلیت های مدرن باید با دلایل اهمیت اجرای آن ها آشنایی داشته باشید. صرفه جویی در مصرف انرژی در عصر حاضر مورد توجه همه مردم قرار گرفته است؛ به همین دلیل همه عرصه های صنعتی، ارگان های دولتی و حتی مردم های عادی نیز اهمیت بسیار زیادی این اصول را رعایت می کنند. در سیسات گذاری کشورهای توسعه یافته این اصول بسیار مهم به شمار می آید و برنامه ریزی های بسیاری برای رسیدگی به این مسئله انجام می شود.

در مقررات 19 آیین ساختمان سازی در کشور ما به این موضوع پرداخت شده است؛ به همین خاطر استفاده از انواع متریال عایق در بخش های مختلف حائز اهمیت است. برای عایق الاستومری کاری لوله های موتورخانه از متریال های زیادی استفاده می شود که هر یک از آن ها مزایا و معایب بخصوصی دارد.

آشنایی با انواع عایق الاستومری موتورخانه

قیمت عایق الاستومری کاری موتورخانه بستگی به جنس و مدل آن تعیین می شود. هر کدام از این مواد عایق الاستومری با در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی انتخاب خواهند شد. این عایق ها در مدل های عایق های حرارتی و برودتی، تشعشعی، رطوبتی و صوتی دسته بندی می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی های بخصوصی دارند. برخی از مدل های مهم این عایق ها را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

  • مواد عایق فومی شامل مدل های پلی یورتان، پلی استایرن، فنولیک و… که در سال های گذشته با استقبال قابل توجهی رو به رو شده.
  • مواد غیر آلی مثل پشم شیشه، پشم سرباره و پشم سنگ که در میان عایق های طبیعی دسته بندی خواهند شد.

برای انتخاب هر کدام از متریال عایق الاستومری کاری باید به سیستم دمایی مورد نظر توجه داشت. به طور مثال عایق های مورد استفاده در خطوط لوله بخار با سیستم های خنک کننده متفاوت است. در این زمینه دامنه های دمایی پایین متوسط و بالا مورد توجه قرار می گیرند و برای هر یک از مواد عایق مخصوصی استفاده می شود.

استانداردهای عایق کاری لوله موتورخانه

عایق الاستومری کاری لوله های موتورخانه با در نظر گرفتن برخی از استانداردهای مهم انجام می شود. بعضی از مهم ترین استانداردهای مربوطه به این حوزه به شرح زیر می باشد:

  • در نظر گرفتن چگالی عایق الاستومری
  • بررسی ضریب تابش سطحی عایق مورد نظر
  • ضریب انتقال حرارت که از آن به عنوان میزان مقاومت در برابر حرارت نیز یاد می شود.
  • ضخامت عایق مورد نظر
  • میزان مقاومت در برابر بخار

در فرایند اجرای عایق الاستومری کاری موتورخانه به عوامل هایی مانند میزان رطوبت موجود در محیط نیز توجه می شود.

اجرای عایق کاری لوله ها با استفاده از عایق الاستومری

مواد عالی مانند عایق الاستومری که در میان محصولات عایق فومی دسته بندی می شوند، از مواد طبیعی و غیرآلی عملکرد بهتری دارند. این مواد استانداردهای عایق کاری را در محیط بیشتر رعایت می کنند به همین دلیل فروش بیشتری دارند. انواع آن ها فروش بیشتری دارند اما ویژگی های کمی و کیفی آن ها افراد را برای استفاده از این مواد ترغیب می کند.

شما برای اجرای عایق الاستومری دچار مشکل نخواهید شد! ساختار انعطاف پذیری این عایق های فومی برای نصب در هر مکانی بسیار مناسب می باشد؛ به همین خاطر افراد از این عایق ها برای بخش های مختلف محیط ساختمان های صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می کنند.

 برای نصب و اتصال آن ها در مکان های مورد نظر باید به ساختار و نوع این عایق الاستومری ها دقت داشته باشید. در سال های گذشته تنوع بسیاری  از خرید عایق های الاستومری در بازار وجود داشت که هر کدام از آن ها روش نصب خاص خودشان  را دارند. قیمت عایق کاری موتورخانه براساس نوع و مدل این مواد فومی تعیین می شود.

مراحل اجرای عایق های الاستومری

عایق الاستومری کاری لوله های موتورخانه با استفاده از مواد الاستومری با در نظر گرفتن ویژگی های این محصولات و مواد به کار رفته در تولید آن ها انجام خواهد شد. در برخی از مدل های این عایق از چسب استفاده می شود. این عایق های پشت چسبدار به سادگی نصب خواهند شد، تنها باید یک لایه کاغذی موجود روی چسب آن ها را جدا کرده و عایق موردنظر را به سطح بچسبانید و بعد از آن محل اتصال عایق را با نوارهای درزگیر، درزبندی کنید.

 برای اجرای عایق الاستومری کاری موتورخانه باید به تمیز بودن سطح کار نیز توجه داشت. در ابتدا سطح موردنظر را از هر گونه گرد و غبار پاکسازی کنید. این عایق ها در سریع ترین زمان ممکن روی سطح انتخابی شما نصب می شوند، به همین خاطر در زمان پروژه ها ساختمانی صرفه جویی کنید. برای نصب این عایق ها باید برخی از نکات را مدنظر داشته باشید.

نکات نصب عایق الاستومری

در فرایند نصب و راه اندازی این عایق الاستومری ها باید به ضخامت لایه های عایق نیز دقت داشته باشید. برای برش عایق الاستومری ها اندازه گیری دقیق آن ها بر حسب محیط باید دقت کنید. لایه های عایق در محل نصب نباید فشرده یا کشیده شود. به این ترتیب نصب آن ها با دقت بیشتری انجام خواهد شد. برای نصب عایق الاستومری در محل های پیچیده بهتر است از ابزارهای تخصصی تر استفاده کنید. در این زمینه ها ابزارهایی مانند شابلون بسیار مناسب می باشد و دقت عمل نصب را افزایش می دهد.

نکته بعدی که باید برای عایق کاری لوله های موتورخانه در نظر بگیرید و به آن توجه کنید، درز بین دو سر مواد عایق می باشد که باید با استفاده از نوارهای درزگیر پر شود.

در این خصوص باید نوار درزگیر موردنظر را به گونه ای روی سطح بپوشانید که لایه عایق فشرده نشود. با فشرده سازی لایه عایق بر سطح برخی از قابلیت ها و خواص لایه عایق موردنظر از بین خواهد رفت. برای نصب هر کدام از این محصولات به محیط موردنظر دقت داشته باشید. در صورتی که محل نصب در مجاورت تابش نور خورشید باشد حتما از مدل های عایق الاستومری لوله ای آلومنیومی استفاده کنید.

امتیاز این مقاله

ارسال دیدگاه